Ana Sayfa

   Hakkımızda    Ürünler    Haberler    Projelerimiz    Eğitim

   Bize Ulaşın

 


SISTEM PNEUMATICA ÜRÜNLERİ

small triangle

Pnömatik Komple Metal Bağlantı Elemanları

small triangle

Easy Plastik Seri Bağlantı Elemanları

small triangle

Resin Seri Plastik Bağlantı Elemanları

small triangle

Somun Sıkmalı Bağlantı Elemanları

small triangle

Yüksüklü Bağlantı Elemanları

small triangle

Clip-In Teknolojisi

small triangle

Pilot Uyarılı Silindir Üzeri Valfler

small triangle

Hız Ayar Valfleri

small triangle

Slide Valfler

small triangle

Vanalar

small triangle

Çekvalfler

small triangle

Çabuk Egzost Valfleri

small triangle

Kompakt Valf Adaları

small triangle

Kıvılcım Korumalı Ürünler

 

PNÖMATİK BAĞLANTI TEKNOLOJİSİNDE SON NOKTA

 AIR-CLIP MODULAR SERİ

 Pnömatik sistemlerde tesisat ve bağlantı elemanları çok önemli bir konudur. Gerek sızdırma problemleri, gerek kullanıcıların değişik debi gereksinimleri, ve gerekse de pnömatik sistemlerde kullanılan hortumların stabil olmayan mekanik davranışları tasarımcıları pratik çözümler üretmeye zorlamaktadır. Pnömatik bir sistem tasarlarken belki de bir öncelik olmayan bu husus, teoriden pratiğe dökülürken kendisini hissettirir ve zaman zaman montörleri zorlayan durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bilindiği gibi mühendislik yaklaşımında “derli toplu tasarım” kavramı başlı başına bir kriterdir. Fakat pnömatikte yukarıda belirttiğimiz husular, bizi, pnömatik tesisatta çok değişik bağlantı elemanları (rakorlar, nipeller, düşürücüler, hat tipi dirsekler, hat tipi ve banjo tip hız ayar valfleri v.s.) ve gene değişik aksesuarlar (akış bölücüler, hortum kelepçeleri v.s.) kullanmaya yönlendirirler. Ve bu da çoğu zaman derli toplu tasarım kavramı ile bağdaşmayan bir durum ortaya çıkartır. Ayrıca yarattığı montaj ve demontaj zorlukları ve görüntü kirliliği de cabasıdır.  

“CLIP-IN” modüler sistemi, bağlantı teknolojisinde gelinen son noktadır. Bu; her diş ve hortum ölçüsüne sahip olabilen modüllerin birbirine geçirilmesi vasıtasıyla elde edilen çoklu bağlantı teknolojisidir. Yani her kombinasyon, ihtiyacımız olan porta, diş ölçüsüne ve forma sahip olan modüllerin birleştirilmesi vasıtasıyla sağlanır. Bir modül bir rakor, bir dirsek bir hız ayar valfi olabilir.   

 1-) Mekanik Avantaj: Bir kombinasyonu oluşturan modüllerin herbirinin hem kendi ekseni etrafında hem de modüllerin bağlantı dairelerinin etrafında snırsız olarak dönebilmesidir.Bu da bize uzayda sınırsız hareket serbestisi sağlar. 

2-) Pnömatik Avantaj: Bir kombinasyonu istediğimiz sistem elemanı ile akuple olarak kullanabiliriz. Bu da  bir elemandan tek giriş ile istediğimiz kadar çıkış almamızı sağlar. Ayrıca bu çıkışlar istediğimiz çeşitlikte hortum ölçüsüne sahip olabilir. Ayrıca modül olarak hız ayar valfleri de kullanılabilir. Yakarıda anlatılanlar şu anlama gelmektedir: tek bir kombinasyonla kendi akış bölücümüzü oluşturabiliriz veya hız ayar valfleri kullanarak bir akış kontrol bloğu hazırlayabiliriz (Q-BLOCK). 

3-) Montaj: Bu sistemin kullanışlılığının en önemli göstergelerinden biri de kolay montaj ve demontajıdır. Sistemi monte etmek için önce bir modülün tabanını sabitlenecek bölgeye (örneğin valf portuna) sabitleyip üzerindeki alyan başı sıkılır. Daha sonra modül gövdesi onun üzerine geçirilir. Ve diğer modüller de (istenildiği kadar) birbirinin gövdesine geçirilir. Ve montaj tamamlanır. Demonte etmek içinse bir tornavida yardımı ile modül gövdesi esnetilerek birbirlerinden ayrılır.

 

 

 

 4- Görünüm:  Sistemin bir diğer avantajı da sahip olduğu estetik görünümdür. Ayrıca bir çok ara bağlantı elemanı ve aksesuarı da ortadan kaldırdığı için görüntü kirliliğininin önüne geçilir.  

5- Özel Çözümler : Bu sistemlerin en temel amacı bütün bahsettiklerimizin ötesinde müşteri odaklı çözümler üretmektir. Çok özel ve karmaşık uygulamalarda yani standart elemanlarla yapılması çok zor ve bazan imkansız olan durumlarda kolaylıkla problem çözümü sağlayan bu sistemler özellikle makine üreticilerinin mutlaka göz önüne alması gereken bir alternatiftir.

 

 Bu ürün Sistem Pneumatica’nın patentli ürünüdür